“Моє життя тут цікаве. Життя для мене подібне на Інь і Янь», – каже Ваня після того, як щасливо демонструє свої бойові навички Кунг-Фу. Про них він дізнався з фільму« Ip Man ».
Ваня – один з понад 180 людей з інтелектуальними порушеннями, котрі щороку приходять до громадської організації “Джерела”, щоб навчитись різноманітних життєво важливих навичок, щоб бути незалежними від сторонньої допомоги.
“Джерела” – це київська організація, яка надає тренінги та послуги для людей з інтелектуальними порушеннями. Зокрема, це експертне консультування, соціальна реабілітація, майстер-класи та заходи в галузі мистецтва. Їхній унікальний підхід допомагає людям використовувати мистецтво, веселі заходи та екскурсії для вивчення життєвих навичок, таких як спілкування та вирішення конфліктів. Вони дають студентам та молоді можливість більше дізнатися про людей з інвалідністю через волонетрство, зустрічі. Метою організації також є підвищення обізнаності про людей з інтелектуальними порушеннями, боротьба з дискримінацією та стигмою щодо них.
Коли я навчусь, моє життя не буде таким складним
Ваня ходить на заняття, які для інших видаються чимось простим – як користуватись чайником, прати шкарпетки, спілкуватись з іншими. Як і він, Олексій відвідує, а іноді і сам викладає ці класи.
“Мені тут подобається, тому що я люблю навчатись новим навичкам, і коли я навчусь, моє життя не буде таким складним”, говорить він. Олексій любить говорити, танцювати, писати. Він пишається, що є творчою людиною.
Спів, театр, танці, допомога іншим та спілкування – це не повний перелік уроків, які можна відвідувати в “Джерелах”. Таня приходить сюди регулярно. Тепер їй 30 років і вона багато чому навчилася в центрі. Вона відчуває, що знайшла своє справжнє покликання. “Я люблю це, я люблю бути тут, – говорить вона, – і я думаю, що ціллю мого життя є допомога людям”.
Від живопису, співів, акторської майстерності, до прання одягу та спілікування. Ваня, Олексій і Таня, всі ці люди, приходять в “Джерела”, щоб набути різниї життєвих навичок. “Я люблю готувати! Наш борщ – найкращий”, – каже Олексій, згадуючи про те, що він дізнався під час навчання.
Чашка турботи і літр терпіння
“Джерела” були започатковані групою з 20 турботливих матерів. Зараз організація до 180 людей і до неї приєдналися сотні волонтерів з усіх куточків Києва, а також з інших країн, таких як Німеччина. Волонтери, переважно студенти психології, освіти, театру чи навіть спортивних спеціальностей, навчають цих людей.
Для Анни, волонетрки, це дуже корисний досвід: “Я покинула свою нудну роботу в офісі, тому що я не була задоволена нею… Я почала волонтерити тут і відчуваю, що роблю щось справді важливе”.
тут я відчуваю, що роблю щось справді важливе
Коли Дарія приїхала в “Джерела”, вона думала, що буде дбати про дітей з психічними вадами. Яке ж було її здивування, коли на неї очікували обійми від дорослих. Це відчуття вона ніколи не забуде. Через 6 років Дарія, як координатор проектів, все ще співпрацює з організацією на волонтерських засадах та піклується про цих людей.
“Це складне завдання, – каже Дарія, – оскільки всі різні. Треба мати багато терпіння, коли ви знаєте, що можете справитись з завданням швидше, ніж вони, але вони повинні навчатися “. І це велике щастя, коли їм вдається навчитись того, що ми намагаємося їх навчити.
Поширення розуміння та доброти
Більшість людей в Україні поки що не знають про права та можливості людей з інтелектуальними порушеннями. Існує думка, що про них завжди треба піклуватися і вони нічого не можуть самостійно робити. Але такі люди, як Олексій, який вже багато років в “Джерелах”, руйнують ці стереотипи. Він любить займатися адміністративними завданнями та веде облік людей, які приходять у центр. Він каже: “Мені подобається бути відповідальним і здійснювати реєстрацію кожен день”.
Дарія зробила своєю місією просування прав цих людей. “Я бачила і відчувала справжню доброту від цих людей, і коли дізналася, що вони відокремлені від своєї громади, я вирішила боротися за їхні права, щоб усі могли краще їх зрозуміти”.
З проектом “Спілкування без обмежень” молодіжна команда “Джерел” отримала грант в $ 5,000 від ПРООН в рамках конкурсу U-Inn. Завдяки цій підтримці вони нададуть українським студентам можливість більше дізнатися про людей з інвалідністю завдяки особистом досвіду. Ці кошти також будуть використані для просування своєї роботи в університетах для молоді та волонтерів, для проведення табору інклюзивної освіти та популяризація прав людей з інвалідністю в суспільстві.
Надаючи можливість більшій кількості людей побачити реалії життя людей з інвалідністю, поспілкуватись з ними, “Джерела” сподіваються, що ставлення людей до них зміниться, і вони будуть краще інтегровані в громаду. “Джерела” є членами ВГО “Коаліції захисту прав осіб з інвалідністю”, та планують поширювати досвід реалізації проекту іншим організаціям саме через Коаліцію, що складається з 116 організацій.
Завдяки догляду, терпінню, доброті, розумінню та сімейній атмосфері, “Джерела” зменшують нерівність щодо людей з інвалідністю. Ця чудова сім’я розповідає про толерантність і рівність, боротьбу зі стигмою та дискримінацією з любов’ю. Таким чином вони розповідають про таких людей, як Олексій, який хоче сказати світу: “Ми хороші люди”.
Репортаж Патрика Ллорета, молодшого консультанта проекту «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні».
Світлини – з архіву та сторінки в мережі Фейсбук громадської організації “Джерела“.