Вісімдесят молодих людей з 15 регіонів України розробили вісім рішень для інклюзивності і доброчесності. Таким є результат інтенсивного навчального і практичного табору молодіжних інновацій U-Inn 2.0: Reload, що відбувся 5-7 липня 2019 року в Києві, який був організований Програмою розвитку ООН в Україні, програмою USAID “ВзаємоДія” та Міністерством молоді та спорту України.

Молоді люди дізналися про виклики у сфері доброчесності та інклюзивності в Україні, обговорили та створили можливі місцеві рішення на ці виклики, поспілкувались з українськими інноваторами та інноваторками, отримали безцінні поради від практиків, а також випробували на собі ігровий спосіб реалізації проектів, на прикладі ігор “Антикорупційна мафія”, “Бути жінкою”.
Серед виявлених проблем і викликів під час табору учасники і учасниці виокремили інклюзивність людей з інвалідністю, дітей-сиріт, домашнє насильство, низький рівень зацікавленості молоді політикою, громадською активністю, недостатня поінформованість людей про діяльність органів влади. Протягом заходу молодь пропонувала шляхи вирішення цих питань, як от створення активістської школи, курси сексуальної освіти, створення інклюзивних просторів, програм, мобільного додатку про політику тощо.
Табір організовано в рамках Програми підтримки молодіжних інновацій U-inn 2.0, що має на меті сприяти впровадженню інноваційних молодіжних проєктів на місцевому рівні, а також дати потенційним учасникам конкурсу базові знання про доброчесність та інклюзивність демократичних процесів. Учасники й учасниці також більше дізналися про права людини, побудову ефективної співпраці з владою та участь у процесі прийняття рішень, а також про принципи інновацій ПРООН, ідеацію, громадянські технології (civic tech) та креативні підходи.

«У Порядку денному до 2030 р. наголошується, що молодь має бути залучена до прийняття рішень, – сказав старший радник з питань демократичного врядуванняМаркус Бранд, ПРООН в Україні, звертаючись до учасників табору. – Участь молодих людей є принциповою для побудови ефективних, підзвітних і прозорих інституцій і для формування дійсно інклюзивного суспільства. Лише 7% українців беруть активну участь у житті своїх громад, і лише 4% залучені в діяльність громадянського суспільства. Молоді люди також можуть творити зміни, сприяючи більшій інклюзії та доброчесності».
«Партнерство та відвертий діалог між громадянським суспільством та владою – надважливі для впровадження реформ, – зазначив заступник Міністра молоді і спорту Олександр Ярема. – Треба не лише мріяти, але й діяти. Наша молодь не лише змінить країну у майбутньому, вона вже її змінює – впроваджуючи доброчесність та інклюзивність у місцевих громадах. Сподіваюсь, що участь у конкурсі молодіжних інновацій стане новим трампліном для реалізації ваших ініціатив».
Впродовж трьох днів табору учасники мали можливість повчитися у відомих інноваторів у сфері громадянських технологій, лідерів громадянського суспільства, антикорупційних діячів та правозахисників, експертів із управління проєктами. Формат табору було сформовано таким чином, аби допомогти учасникам розробити і протестувати свої ідеї під час тренінгів та соціальних ігор. Вони також дізналися про успішні ініціативи першої хвилі конкурсу U-Inn, отримали практичні інструменти, які сприятимуть позитивним змінам у місцевих громадах.
“Що вселяє в мене оптимізм щодо України – так це неймовірний заряд енергії, ентузіазму та ідей у цій країні. Потенціал участі молоді є настільки потужним, зокрема у сфері місцевого врядування, що ми докладемо усіх зусиль, щоб спрямувати цю енергію у потрібне русло. Подібні заходи надихають молодь і допомагають зрозуміти, що вони дійсно є змінотворцями”, – сказав Гарт Вілліс, представник Офісу з питань демократії та врядування, USAID в Україні.
«Кожен і кожна з нас несе відповідальність за те, як будуть розвиватися наші села, міста і країна загалом, – каже Марія Нікітіна, громадська та політична діячка з Буковини, менторка з тематики інклюзивність, ГО “Рада жіночих ініціатив”. – На заваді стоїть передусім неготовність громад брати на себе ініціативу й відповідальність та неготовність влади активніше залучати молодь до прийняття рішень. Для розвитку громад потрібні нові ідеї, нові погляди та підходи».