19 травня в Києві відбувся фінальний захід програми з розвитку молодіжних інновацій для демократії та прав людини U-Inn Fest. Він зібрав більше півсотні молодих інноваторів з різних куточків України, а також успішних практиків, реформаторів та реформаторок. Під час заходу учасниці та учасники шукали відповідь на запитання: як залучити молодь до громадської діяльності і як зробити молодь активною.
Загалом, програма розвитку молодіжних інновацій U-Inn включала в себе 7 заходів, а також розробку та підтримку повноцінної онлайн-платформи https://uinn.org.ua/. У заходах програми взяли участь більше 600 молодих людей, 90 команд подали свої ідеї на конкурс і 6 команд отримали фінансування та менторську підтримку для реалізації інноваційних проектів.
Першими свій приклад показали проекти-переможці, які представили результати реалізації задуманого. Команда з Києва “Спілкування без обмежень” розповіла, як намагалась створити простір для спілкування між молоддю з інтелектуальними порушеннями і студентами.
Для цього вони організовували тренінги, навчання, лекції, а також спільне проживання в Будинку транзитного проживання, яке було сповнене різноманітними активностями (театр, рукоділля, ігри). Ці заходи допомогли команді проекту залучити до проекту нових людей, а одна з учасниць (першокурсниця), яка пройшла всі цикли проекту, вирішила написати власний проект. Таким чином, реалізація концепції “Спілкування без обмежень” створила простір для студентів не тільки для інклюзії, а й для саморозвитку.
Переможці U-Inn в номінації “Технологічна інновація” з проектом “Інклюзивна е-демократія” (Львів) розповіли, як реалізація проекту допомогла їм зростати, змінювати бачення проекту з просто технічного рішення для міських рад на повноцінну просвітницьку, адвокаційну кампанію щодо врахування потреб громадян з вадами зору. Переможці змогли підняти це питання у владних кабінетах, підписати меморандуми про співпрацю з місцевими радами і наразі планують запровадити сертифікацію сайтів електронної демократії на доступність для людей з вадами зору. Команда проекту розробила інклюзивну гру, щоб на практиці показати, з якими труднощами зіштовхуються люди з вадами зору, слуху. Через гру, через технічні рішення “Інклюзивна е-демократія” змогла перетворити важливе питання інклюзії людей з вадами зору в цікаву та неординарну активність.
“Після перемоги в конкурсі у нас настав “зірковий час”, – розповіли представники та представниці команди з Доманівки, Миколаївська область, “Коворкінг по-новому”. – Кожен другий мешканець Доманівки знав про нашу перемогу. Усі запитували, що означає цікаве слово “коворкінг”, з часом його завчили і тепер це є нашої візиткою”.
Команда спромоглась не тільки отримати приміщення від місцевої влади для створення коворкінгу, а й знайти фінансові ресурси окрім коштів від ПРООН, на ремонт, закупівлю необхідної техніки, а також наповнити коворкінг активностями та людьми. Під час презентації команда продемонструвала і свої плани – це і відкриття центру для діток, і кінотеатр, і різноманітні заходи, лекції, семінари, тренінги тощо.
Також свої результати представили і три інші команди, які здобули перемогу в спеціальних номінаціях. Так, Микола Шевченко з донецької команди “Чайкосетр”, розповів що вони вже завершили зйомку фільмів про вразливі групи населення, а команда “Бебі ленд” про те, як вона налагодила роботу центру для дітей з інвалідністю в Станиці Луганській – селищі у “сірій зоні” близько лінії перетину з територією Луганщини, непідконтрольною українському уряду.
Команда, що перемогла в антикорупційній номінації “Відкрита Одеса” представила свій додаток для відстеження та виявлення корупційних ризиків у діяльності Одеської міської ради. Кожен учасник та учасниця фестивалю мали змогу випробувати цей додаток і зрозуміти як він працює. Додаток дає змогу відслідковувати рішення міської ради, дізнатись, який в них ризик корупції, чим займаються депутати, які в них статки і що про них повідомляють ЗМІ. Додаток за кілька тижнів вже буде введений в експлуатацію і таке рішення можна буде реалізувати в інших містах та громадах для контролю та відстеження роботи ради.
Окрім того, організаторами було відібрано 4 проекти, які наразі реалізуються або плануються, для короткого представлення та обговорення.
Ланчуковська Ліна з Кропивницького представила “Шкільну студію інтерактивного молодіжного театру “Sociolla”, що займається театралізацією соціально-психологічних вистав із профілактики негативних соціальних явищ серед учнів. Олександра Смілянець з Умані Черкаської області презентувала проект “Інтернет-платформа для органів студентського самоврядування”. Олександр Гуляєв з Чернівців розповів про проект «Корупцію не сховати» (висвітлення результатів корупційних схем та некоректного використання бюджетних коштів). Даніела Долотова з Одеси про ідею створення квест-кімнати, де кожен міг би себе відчути на місці людини, яка має певні труднощі у фізичному чи розумовому розвитку.
Найбільше зацікавлення у учасників та учасниць викликала панельна дискусія про молодь, інновації та демократію. Саме під час обговорення намагались знайти відповідь – а як ж мотивувати, залучати, активізувати молодь? У Анни Носак, координаторки Молодіжного банку ініціатив, ІСАР «Єднання», є свій рецепт – давати молоді можливість приймати рішення. Саме так працює банк ініціатив: молодь пропонує ініціативи і обирає.
через залучення відбувається трансформація цінностей і дехто, можливо, захоче допомагати, захищати права людей з інвалідністю
Аліна Марненко, співзасновниця музею “Третя після опівночі“, є уособленням того, як молодь може творити соціальний бізнес, пропагуючи і долучаючи людей до просування прав людини. Вона зауважила, що такі простори допомагають залучати молодь і ненав’язливо відкривати їм світ людей з вадами зору. Таким чином, через залучення відбувається трансформація цінностей і дехто, можливо, захоче допомагати, захищати права людей з інвалідністю.
потрібно творчо і неординарно підходити до дизайну та організації заходів, якщо ми хочемо, щоб до нас йшла молодь, щоб молодь була серцем активностей
Молодь важко долучити до якихось дій, заходів, використовуючи традиційні конференції, лекції. Потрібно творчо і неординарно підходити до дизайну та організації заходів, якщо ми хочемо, щоб до нас йшла молодь, щоб молодь була серцем активностей. У цьому переконувала під час виступу Вікторія Алієва, комунікаційна аналітикиня, тім-лідерка комунікаційної команди ГО «Дивовижні». Зокрема, для тих заходів, які організовує команда “Дивовижних”, вони намагаються вигадувати різні “цікавинки”, щоб люди (не тільки молодь) змогли не просто почути щось чи щось побачити, а й спробувати себе (до прикладу, будувати будинки). Головне, не обмежувати себе в фантазії і зважати на контекст, в якому працюєте.
Вразив історією успіху створення хабу в сільській місцевості представник молодіжного центру “Нові крила” Павло Медина. Адже все починалось з занедбаного приміщення і старих меблів, а завершилось повноцінним хабом для молоді. Головне – показати на власному прикладі, що це можливо.
Юлія Івахніна, координаторка спільних кампаній ПРООН та НАБУ «Студенти проти корупції» та «Антикорупційні амбасадори», поділилась досвідом спілкування зі студентством та їх долученням до антикорупційної діяльності. Наразі молодь має можливість надавати публічності фактам корупції в навчальних закладах, єднатись з однодумцями і однодумицями з інших закладів вищої освіти, спільно планувати та реалізовувати антикорупційні задуми. Головне – не боятись, адже, зокрема, від кампанії є підтримка.
Про боротьбу з корупцією, реформи, державу звикли говорити нудно і складно. Увага до таких тем завершується на першому абзаці якогось дослідження чи статті. То ж як цікаво і пізнавально розповідати про складне, але вкрай потрібне? Марія Фронощук, керуюча партнерка та CEO інтернет-журналу про інновації та культуру Platfor.ma, переконана, що потрібно шукати інші способи, які відповідатимуть запитам і вподобанням молоді. До прикладу, щоб розповісти про історію України, команда “Платформи” вирішила це зробити у вигляді Фейсбук-сторінки України. А щоб популяризувати українську літературу, поезію, створили серію тимчасових татуювань з цитатами.
Комікси, історії, приклади. Так можна розповідати молоді про гендер, зауважила Ірина Славінська, продюсерка радіо «Культура», координаторка кампанії «Повага».
рецепт залучення молоді до реформ: це розважатись, навчатись, впливати і реформувати.
Іван Омелян, регіональний координатор Реанімаційного пакету реформ, має власний рецепт залучення молоді до реформ: це розважатись, навчатись, впливати і реформувати. Такий алгоритм допомагає в ігровій, ненудній формі об’єднати людей навколо якоїсь проблеми, навчити їх, як ці проблеми можна вирішити, щоб вони могли потім впливати і змінювати.
Окрім презентацій і лекцій, учасники та учасниці мали змогу побачити партисипативний театр від проекту “Спілкування без обмежень”, де інклюзивна група зі студентів, студенток та людьми з інтелектуальними порушеннями спільно зіграли постановку про те, як необхідна підтримка і піклування.
Команда “Інклюзивна е-демократія” запропонувала тематичну гру “Що? Де? Коли?” з зав’язуванням очей, неможливістю спілкуватись, але необхідністю знайти командою відповіді на запитання.
Окрім театру і ігор учасники та учасниці фестивалю долучились до вікторин, інтерактивних лекцій, виставки. А на завершення організатори запропонували молоді шукати можливості для реалізації своїх проектів на різних платформах (презентація bit.ly/uinnfest), а також долучати свої ідеї до “Банку інновацій” на сайті uinn.org.ua.
Відгуки учасників та учасниць:
“Назва говорить сама за себе – це був захід ВІД молоді і ДЛЯ молоді про НАЙВАЖЛИВІШЕ – демократичні інноваційні перетворення, права кожної та кожного з нас і той внесок, який ми можемо внести, почавши ці перетворення з себе”, – Надія Симоненко.
“Одним із заходів у рамках проекту «Спілкування без обмеження» були тренінги з використанням театральних технік партисипативного театру з метою дослідження теми дискримінації, розвитку творчих можливостей у процесі спільної театральної діяльності та подальшого залучення учасників тренінгів до інклюзивної театральної студії. Використовуючи ідеї та образи, які народжувались під час тренінгів, у м. Богуслав було створено пластичний етюд на тему дискримінації «Такий як ти», яку ми з гордістю презентували на Фестивалі молодіжних інновацій U-Inn Fest”, – благодійне товариство “Джерела“.
“То було свято позитиву та гарного настрою!” – Тетяна Капленко.
“Багато нетворкінгу, інтерактивних сесій із питань інклюзивного розвитку, прав людини, цікаві ігри із призами, та пізнавальна дискусія на тему “Молодь. Інновації. Демократія”. Успішні молоді реформатори, підприємці, громадські активісти розказували, як досягнути синергії між цими сутностями”, – Міла Федорченко.
Конкурс молодіжних інновацій “U-Inn” реалізується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії в рамках проекту “Громадянське суспільство для посилення демократії та прав людини”.