U-inn – Молодіжні інновації для демократії та прав людини
  • Про U-Inn 2.0
    • Про програму
    • Етапи U-inn 2.0: RELOAD
    • Умови участі в U-inn 2.0: RELOAD
    • Якою має бути U-inn 2.0: RELOAD інновація
    • Приз
    • Критерії оцінювання
    • Як запустити інновацію разом з U-inn 2.0: RELOAD
    • Принципи інновації від UNDP
    • Партнери
    • Ментор/ки
  • Подати інновацію
  • Банк інновацій
  • FAQ
  • Новини
  • Контакти
Новини

На “Крилах онлайн”: як театр допомагає інклюзії молоді з інвалідністю

by virna 28 Лютого, 2020 No Comments

Одна з команд-переможиць U-inn 2.0 – ініціативна група «Крила» – за допомогою мистецтва єднає і розвиває молодь. Яна Дішкант, керівниця проекту “Крила online”, повернувшись з табору Молодіжних інновацій U-inn, була переповнена емоціями, ідеями. Спільно з колегами та колежанками вони подали на конкурс проект про те, як театр може допомогти в роботі з людьми з інвалідністю, і виграли 200 тисяч гривень на його реалізацію. Яна поділилась своїми враженнями та планами з командою U-inn.

Команда виграла змагання з-поміж 15 інших команд під час U-inncubator у вересні 2019 року

– Працюючи в ГО я неодноразово була проект-менеджеркою. Проте часто проекти носили скоріш за все точковий та короткотривалий характер. А тут виникла можливість реалізувати щось масштабне, надати проекту сталість.

– Чому ви вирішили сфокусуватись на темі інклюзивності?

– По-перше, тема актуальна і нарешті з кожним роком питанню “інклюзія” приділяється все більше і більше уваги. По-друге, наша команда вже мала досвід та уявлення, як працювати з людьми з інвалідністю, як спілкуватися та дружити.

На базі Палацу дітей та молоді в Рівному працює театр акторів з ментальною інвалідністю. Я просто пішла знайомитися з керівником та режисером Юрієм Паскаром. Саме Юрій і став автором ідеї Фестивалю “Крила”. Згодом до команди долучилися Ярослав Котик, Микола Циганюк (актори театру) та Юлія Ганущак.

Тож, маючи режисерський, акторський та менеджерський досвід, досвід роботи в театральному мистецтві з людьми з інвалідністю, маючи вже практичне уявлення про проблематику в питанні “інклюзія”, підкріплене під час табору, наша команда розробила проект “Крила online”.

“Крила” планують політ (світлина надана командою)

Ми хочемо створити умови для інтеграції молоді з інвалідністю в культурне та освітнє життя громади за допомогою театрального мистецтва.

Інклюзивний театр у Рівному
(світлину надала команда)

– В чому ваша інноваційність?

– Ми пропонуємо по-іншому сприймати інклюзивне театральне мистецтво як можливість реабілітації на допрофесійний та початково-професійний розвиток. Ми прагнемо, щоб актори з ментальною інвалідністю мали змогу здобути професію. Інклюзивні театри не є чимось новим. Багато з цих театрів у Європі мають статус професійних: актори ходять на роботу та отримують за це заробітну плату. На жаль, в Україні ситуація зовсім інакша.

Саме в культурі, зокрема в театральному мистецтві, люди з інвалідністю мають змогу реалізуватися як професійні фахівці та фахівчині.

Яна Дішкант, “Крила онлайн”

Зазвичай, ініціаторами створення театрів акторів з інвалідністю є батьки та родичі молоді з інвалідністю. Вони не мають режисерського досвіду, фінансів, підтримки від влади чи громадськості. Проте молоді з інвалідністю дуже важливо бути корисними суспільству, жити повноцінним життям. І саме в культурі, зокрема в театральному мистецтві, вони мають змогу реалізуватися як професійні фахівці та фахівчині.

Щоб розширити доступність наших заходів, ми транслюватимемо їх онлайн в мережі Фейсбук. Адже повноцінне життя – це мати змогу розвиватися, бути корисним чи корисною суспільству, набувати професію, в якій розкривається потенціал конкретної людини.

Людина з аутизмом не розмовляла роками і саме на театральному майданчику лунають її перші слова

Яна Дішкант

Мистецтво, зокрема театральне, має змогу надати майданчик для спілкування та поєднання всіх верств суспільства. Театри акторів з інвалідність зі статусом “професійні” – ось мета нашої адвокаційної кампанії в рамках проекту “Крила online”

– Як ви плануєте досягнути запланованого?

– Міжнародний Фестиваль театрів акторів з інвалідністю “Крила online” – це одна з частин проекту “Крила online”, який здобув перемогу в U-inn 2.0. Фестиваль відбувся 17-19 лютого.

Вистава в рамках Фестивалю театрів акторів з інвалідністю “Крила online”
(світлину надала команда)

На одній сцені зустрінулись колективи з України, Польщі, Литви та Білорусі. Десять вистав та театральних імпрез мали змогу подивитися як офлайн-глядачі, так і онлайн-аудиторія. Це були неймовірні три дні, багато нових знайомств, корисного досвіду та чудових вражень.

Вистава в рамках Фестивалю театрів акторів з інвалідністю “Крила online”
(світлину надала команда)

На фестивалі ми чули багато історій: як молода людина з аутизмом не розмовляла роками і саме на театральному майданчику лунають її перші слова; як актор з вадами зору пречудово грає вистави, відбиваючи такт – і з глядацької зали ніколи не зрозумієш, що він має інвалідність, бо його взаємодія з іншими акторами на сцені – бездоганна…

Вистава в рамках Фестивалю театрів акторів з інвалідністю “Крила online”
(світлину надала команда)


Проте мене найбільше вразив один факт – учасники Фестивалю були переважно діти та молодь, 90% з них – з ментальною інвалідністю. І уявіть собі, що це і нове місто для багатьох, а для трьох колективів ще й нова країна, нова мова, нові люди довкола, нова сцена. Це ще той вихід із зони комфорту! Репетиції перед виступами були мінімальними. Але не було страху. Кожна вистава була зіграна так, наче ця сцена рідна для кожного колективу. Це все підтвердження магічного впливу театрального мистецтва та титанічної праці керівників-режисерів.

Перше, що ми почали робити – це об’єднувати навколо проекту небайдужих зацікавлених людей, шукати колективи, які працюють з молоддю з інвалідністю. За час роботи над проектом до нас неодноразово зверталися представники та представниці місцевої громади, бізнесу, ЗМІ. Завдяки висвітленню в соцмережах, на ТБ та радіо коло нашої інклюзивної аудиторії постійно розширюється. Цікавим прикладом, є те, що колектив із Горішніх Плавнів інтеграційний театр “Фортуна”, про який ми раніше не чули, вийшов на контакт і виказав бажання долучитися до Фестивалю “Крила online”. Їх виставу “Мауглі” ми мали змогу побачити 18 лютого.

В рамках проекту ми також запланували конференцію-практикум для керівництва театрів акторів та актрис з інвалідністю, гастролі рівненського театру “Намисто” по області.

– Чи є у проекту життя після U-inn 2.0?

– Так, ми в це дуже віримо! Адже наш проект спрямований не тільки на реабілітацію, а на професійний розвиток молоді з інвалідністю. Тому одним із важливих результатів проекту “Крила online” стане розробка методичних рекомендацій для керівництва театрів акторів та актрис з інвалідністю, для театральних фахівців та фахівчинь. А спільний фестивально-театральний майданчик допоможе налагодити сталі зв’язки між різними колективами, поділитися досвідом і надалі продовжувати працювати разом над впровадженням інклюзивного мистецтва в Україні.

Продовжимо працювати разом над впровадженням інклюзивного мистецтва в Україні

Яна Дішкант

Ми прагнемо змінити стереотипні уявлення про молодь з інвалідністю, розкрити їх творчий потенціал за допомогою театрального мистецтва, налагодити діалог. Ми сподіваємось, що наш проект стане традиційним і займе належне місце в театральному житті не лише Рівного, але і України. Демонструючи широкій глядацькій аудиторії вистави за участі акторів з інвалідністю, ми хочемо переконати,що інклюзивне мистецтво це не про жалість, а про завзяття, бажання розвиватись, величезну жагу дарувати себе аудиторії, про натхнення.

Молоді люди з команди “Крила онлайн” переконані, що започаткований ними фестиваль, який успішно відбувся в лютому 2020 року, стане щорічним, і що дедалі більше колективів знаходитимуть майданчики для творчості. “Крила” теж сподіваються на підтримку від влади та бізнесу.

Конкурс молодіжних інновацій U-Inn реалізується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії в рамках проекту “Громадянське суспільство для посилення демократії та прав людини”. В 2019 році Програма USAID Взаємодія долучилась в якості партнера до U-inn.

#UINNyouth innovationinclusivenessUNDPUNDP UKRAINEpeople with disabilitiestheatreart

  • Previous 6 молодіжних команд здобули перемогу в конкурсі інноваційних проектів U-inn 2.0 RELOAD11 місяців ago
  • Next Через гру до примирення та реінтеграції Донбасу11 місяців ago

Пошук

Останні новини

  • На U-inn 2.0 Fest молодь розробила порядок денний для влади
  • Фестиваль молодіжних інновацій U-inn 2.0 Fest вже 10 вересня! Долучайтесь!
  • Активізація молоді Тернополя: портал та паспорт волонтера
  • Інформаційний хаб для Донбасу: як створити платформу можливостей
  • Через гру до примирення та реінтеграції Донбасу

Вікторина

Про U-inn

Програма молодіжних інновацій U-inn реалізується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії в рамках проекту “Громадянське суспільство для посилення демократії та прав людини”. Перший сезон програми відбувся в 2017 році. Вся інформація доступна на сайті 2017.uinn.org.ua. З травня 2019 року по лютий 2020 року запланований другий сезон програми.

Знайдіть нас

Адреса
Київ, вул. Еспланадна 20

Години
Понеділок—П’ятниця: 9:00–17:00
Субота та Неділя: Вихідний

Архів

Банк інновацій 2017

2021 U-inn – Молодіжні інновації для демократії та прав людини.